Manufaktura Armin Strom

Biel/Bienne, Švýcarsko

Jméno mistra skeletonů Armin Strom je světovou značkou, a možná se zdálo, že to tak zůstane. Přes 200 individuálních kusů, které existují také v jediném provedení, stačí, aby se stal součástí hodinářské historie. On ale píše další kapitolu.

Zapsán do historie už Armin Strom je, třeba záznamem v Guinnessově knize rekordů z roku 1990, když vytvořil nejmenší skeletové hodinky o průměru 12,5 mm. Právě pamětní list o tomto unikátu najdete na pravé stěně prosklené dílny mistra, kde pracuje na dalších skeletonech. Jak říkáme – to, co je pro většinu hodinářů vysněný cíl, pro Armina Stroma je bod na cestě. A další? S jeho jménem je spojeno vybudování nezávislé hodinářské firmy Armin Strom AG (založena 2006), která prodává zhruba tisícovku hodinek mimořádné kvality s ručním rytím, gravírováním, vlastní výrobou pouzder, mostů, záběrových soukolí… kompletního vlastního strojku AMR09. Od loňského roku je za jménem Armin Strom významný dodatek: Manufacture D’Horlogerie.

Armin Strom v novém

Projíždíte-li městečkem Biel-Bienne, nemůžete minout objekty značek Rolex, Omega, Tissot, celkem asi 30 hodinářských firem. Mluvíme o jednom z měst, kterému patří přídomek – místo narození švýcarského hodinářství. Armin Strom sídlí v poschoďové vile na Bözingenstrasse 46. V přízemí je výrobní hala o rozloze 150 m2, se všemi stroji potřebnými k produkci kompletních strojků i pouzder. Není tajemstvím, že do strojního vybavení a souvisejících staveb investoval švýcarský podnikatel z oboru farmacie pan Willy Michel přes 2 miliony euro. O dalších investicích nezapochybujete, když navštívíte manufakturu. Vlastní galvanizovna, ateliéry pro hodináře, ruční rytí mostů, skeletonování a celkem 16 zaměstnanců. Jejich věk, stejně jako generálního ředitele Serge Michela nebo šéfkonstruktéra Claude Greislera, z manufaktury dělá jednu z těch mladých. Jak řekl pan Serge Michel: „S novým a mladým
týmem samozřejmě chceme udržet tradici Armin Strom, ale také přijít s modely mladistvějšího vzhledu a techniky.“Výsledkem je nová značka (či samostatná kolekce) Armin by Armin Strom. Prvním modelem byla řada Elements se čtyřmi modely – Oheň, Země, Vzduch a Voda. Mluvíme o regulátorech s retrográdním zobrazením data a skeletovým číselníkem. Tehdy ještě strojek vycházel z cizího kalibru, i když moduly byly zcela vlastní. „Záměrně se snažíme o směs tradice s novými, inovativní přístupy,“ vysvětluje Serge Michel. Přičemž za slovo tradice dosaďte ruční práce na strojku (třeba zkosení hran) nebo perfektní zpracování pouzdra s imperátorskými sloupy, šroubovanými stěžejkami.